DER WIENER KONTRABASS

DER WIENER KONTRABASS
Abel, Hus-Desforges, Sperger, Haydn
8 Mayıs 2019 Çarşamba, 20.00

Kontrabas sanatçısı Onur Özkaya ve çellist Gökhan Bağcı, Türkiye’deki ilk seslendirilişi gerçekleşecek üç eserin de aralarında bulunduğu solo kontrabas ve kontrabas-viyolonsel yapıtlarından derlenen zengin bir program ile Mozarthaus’ta sanatseveler ile buluşuyor.

ONUR ÖZKAYA, kontrabas
MEHMET GÖKHAN BAĞCI, viyolonsel

PROGRAM

CARL FRIEDRICH ABEL (1723-1787)
Solo Sonat D-dur
I. Largo
II. Minuetto
III. Allegro
Onur Özkaya, kontrabas
*Türkiye’de ilk seslendirilişi

PIERRE LOUIS HUS-DESFORGES (1773-1838)
Grande Sonate op.3
I. Allegro
II. Capricci Andante
* Türkiye’de ilk seslendirilişi

JOHANN MATTHIAS SPERGER (1750-1812)
Sonat h-moll
I. Allegro moderato
II. Adagio
III. Allegro (Finale)
*Türkiye’de ilk seslendirilişi

JOSEPH HAYDN (1732-1809)
Divertimento D-Dur
I. Allegro
II. Adagio
III. Presto


ONUR ÖZKAYA, kontrabas
Kontrabas eğitimine 1992 yılında Prof. Tahir Sümer ile Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda başladı. 2001 yılında Doç. Refik Hacıbeyov’un sınıfından mezun oldu. Aynı yıl Alman Devleti’nin vermiş olduğu DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) bursunu kazanarak Yüksek Lisans eğitimine Münih Müzik ve Tiyatro Yüksek Okulu’nda başladı. 2005 yılında Yüksek Lisans eğitimini Prof. Klaus Trumpf’un sınıfında doktora derecesinde tamamladı.

Katıldığı Yarışma ve Ödüller;
1996 - Kavaklıdere Rotary Kulübü’nün düzenlediği Genç Yetenekler Müzik Yarışması’nda Birincilik,
1999 - 47. Uluslararası Avrupa Gençlik Müzik Festivali Oda Müziği Yarışmasında (Belçika) Birincilik,
2002 - Uluslararası J.M. Sperger Kontrabas Yarışması (Almanya) Jüri Özel Ödülü,
2002 - Uluslararası F. Gregory Kontrabas Yarışması (Çek Cumhuriyeti) Birincilik,
2003 - Uluslararası Rovere D’oro Yaylı Sazlar Yarışması’nda (İtalya) ikincilik,
2003 - Avrupa Kültür (İsviçre-Luzern) Avrupa’nın üst düzey onursal ödülü Bassiona Amorosa Kontrabas Dörtlüsü ile birlikte,
2005 - Uluslararası V. Bucchi Kontrabas yarışmasında (İtalya) üçüncülük.

2010 yılında bünyesine katıldığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın aktif olarak Kontrabas Grup Şefliğini yapmaktadır.

Çalışdığı Orkestralar;
Claudio Abbado’nun daimi şefliğini yaptığı Luzern Festival Orkestrası,
Mahler Oda Orkestrası,
Münih Oda Orkestrası,
Viyana Filarmoni,
Mühih Filarmoni,
Bavyera Radyo Orkestrası
Bamberg Senfoni Orkestrası
Akdeniz Gençlik Orkestrası,
Avrupa Gençlik Orkestrası ve Schleswig Holstein Müzik Festival Orkestrası’dır.

Münih Oda Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserlerine solist sanatçı olarak katılmış, Gyula Fekete ve 100. doğum yılında Eduard Tubin’in kontrabas konçertolarının Türkiye’deki ilk seslendirişlerini gerçekleştirmiştir. 2009 yılında İşviçreli besteci Martin Jaggi’nin kontrabas konçertosunun dünyadaki ilk seslendirilişini Münih Oda Orkestrası eşliğinde şef Alexander Liebreich ile gerçekleştirdi. Süddeutscher Zeitung, Münchener Merkur, Münchener TZ, Abendzeitung ve Klassikinfo’dan almış olduğu konser kritikleri ile dikkatleri çekmiştir. Türkiye, Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Kore ve Tayvan, resital ve ustalık sınıfı çalışmalarını sürdürdüğü başlıca ülkelerdir.
Özkaya, 2013 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarında kontrabas öğretim görevlisi olarak görevine Yardımcı Doçent olarak devam etmekte ve konserlerinde 1852 Cremona yapımı Enrico Ceruti kontrabas ile çalmaktadır.
2017 yılı Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Yaylı Çalğılar Yorumcusu ödülüne layık görülmüştür.

MEHMET GÖKHAN BAĞCI, viyolonsel

1990 yılında Antalya’da doğdu. Viyolonsel çalışmalarını Veronika Yeliz Efe, Prof.Engin Sansa, solfej çalışmalarını Cansu Olgun ve Muzaffer Ayhan ile Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarın’da müzik eğitimine başladı. Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi'ne devam ederek tam burslu olarak Arthur Rahmatulla'nın sınıfından mezun oldu. 2011 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof. Ozan Tunca'nın sınıfından mezun oldu. Güher & Süher Pekinel Ondilene işbirliği ile, "Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi kapsamında, Leipzig Hochschule für Musik und Theater’da Prof. Peter Bruns’un sınıfına kabul edildi ve 5 ay düzenli olarak derslere katıldı. 2008/2012 yıllarında Jungenc Philharmonic Orchestra ve Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nda viyolonsel grup şefliğini üstlenen Bağcı, İstanbul Uluslararası Gençlik Orkestraları Festivali , Berlin Young Europe Festival, Festival of the Nations, İstanbul Müzik Festivali ve Brunckner Festival’lerinde görev aldı. İstanbul Akbank Oda Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Samsun Devlet Opera ve Balesi,Orkestra Akademik Başkent, Orkestra Ankara ve Bilkent Senfoni Orkestrasında konuk sanatçı olarak görev aldı.
15.Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması’nda grubu ile 1.liği bulunmaktadır. 2017 yılında İtalyan şef Lorenzo Castriota’dan davet alarak İtalya ve İsviçre’de solo cellist olarak konserler verdi. 2012 yılında Hezarfen Ensemble’a davet edilen Bağcı, Micheal Ellison “Mevlana, Say I am” çağdaş oda operasının Türkiye prömiyeri, Rotterdam Operadagen’da ise Dünya Prömiyerini gerçekleştirdi ve aynı zamanda cd kaydında yer aldı. İrlanda Modern Müzik Topluluğu Yurodny Ensemble ile 22.Akbank Caz Festivali ve Hezarfen Ensemble Avrupa turnesini içeren Hollanda,İtalya ve Almanya’daki festivaller kapsamında Maerz Müzik Festivali ka Berlin Philharmonic Kammermusiksaal,Berlin Haus der Festspiele, Roma Goethe Enstitüsü ve Würtzburg Theather am Neunerplatz ve Toulouse-Fransa'da konserler gerçekleştirdi. Balazs Mate, Ruth Phillips, Mauro Valli, Peter Bruns, Markku Luolajan- Mikkola, Johannes Moser, Jean-Guihen Queyras, Wolfgang Boettcher, Benyamin Sönmez, Çağ Erçağ, Şölen Dikener, Ozan Tunca ile viyolonsel, Ellen Jewett, Özcan Ulucan, Orhan Ahıskal, Ruşen Güneş, Emre Elivar, Harald Herzl ve Tatjana Masurenko ile oda müziği kurslarında aktiv olarak katılan Bağcı, her yıl düzenli olarak Klasik Keyifler, Orkestra Akademik Başkent, Hezarfen Ensemble, Trio Ba, Begoa Ensemble, Ulus Oda Orkestrası, Begoa Ensemble, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile düzenli olarak konserlere katılmaktadır. 2017 yılında L.van Beethoven'ın yazmış olduğu bütün piyano üçlülerini seri halinde Ankara Mozarthaus'ta Trio Ba ile ilk kez seslendirmiştir. Klasik Keyifler Müzik Derneği’nin başkanlık görevi ile birlikte ve Kapadokya Müzik Festivali Sanat Yönetmenliğini yapmaktadır. 2016 yılından bu yana BEGOA Ensemble'ın "G" harfini temsil etmektedir ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası viyolonsel grubu asil üyesi olarak yurtiçi ve yurtdışında BİFO sezon konserlerine katılmaktadır. Bağcı aynı zamanda Klasik Keyifler'in desteklediği Müze Evliyagil Konser Serisi'nin ve Şirince Müzik Köyü'n