Duo Zenit - Dragonetti ve Beethoven Akşamı

Duo Zenit - Dragonetti ve Beethoven Akşamı
“Anlatımlı Kontrabas ve Piyano Resitali”
5 Şubat 2020 Çarşamba, 20.00

Her ikisi de kendi alanlarında sayısız başarılara imza atmiş, kontrabas sanatçısı Onur Özkaya ve piyanist Şevki Karayel’den oluşan “Duo Zenit” İtalyan besteci Domenico Dragenetti ve Beethoven’ın eserlerinden oluşan anlatımlı bir program ile Mozarthaus’ta 5 Şubat Çarşamba akşamı müzikseverler ile buluşacaklar.

ONUR ÖZKAYA, kontrabas
ŞEVKİ KARAYEL, piyano

PROGRAM

DOMENICO DRAGONETTI | Grande Allegro

I. Allegro
II. Andantino
III. Allegro
IV. Larghetto
V. Allegro vivace


L. VAN BEETHOVEN | Sonat Op. 17, Fa Majör

I. Allegro moderato
II. Poco Adagio, quasi Andante
III. Rondo/ Allegro moderato

L. VAN BEETHOVEN | 12 Varyasyon “Ein Mädchen oder Weibchen” Op.66, (WoO 45)


L. VAN BEETHOVEN | 12 Varyasyon “Judas Maccabaeus” (WoO 45)ONUR ÖZKAYA, kontrabas

Kontrabas eğitimine 1992 yılında Prof. Tahir Sümer ile Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda başladı. 2001 yılında Doç. Refik Hacıbeyov’un sınıfından mezun oldu. Aynı yıl Alman Devleti’nin vermiş olduğu DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) bursunu kazanarak Yüksek Lisans eğitimine Münih Müzik ve Tiyatro Yüksek Okulu’nda başladı. 2005 yılında Yüksek Lisans eğitimini Prof. Klaus Trumpf’un sınıfında doktora derecesinde tamamladı.

Katıldığı Yarışma ve Ödüller;
1996 - Kavaklıdere Rotary Kulübü’nün düzenlediği Genç Yetenekler Müzik Yarışması’nda Birincilik,
1999 - 47. Uluslararası Avrupa Gençlik Müzik Festivali Oda Müziği Yarışmasında (Belçika) Birincilik,
2002 - Uluslararası J.M. Sperger Kontrabas Yarışması (Almanya) Jüri Özel Ödülü, 2002 - Uluslararası F. Gregory Kontrabas Yarışması (Çek Cumhuriyeti) Birincilik, 2003 - Uluslararası Rovere D’oro Yaylı Sazlar Yarışması’nda (İtalya) ikincilik,
2003 - Avrupa Kültür (İsviçre-Luzern) Avrupa’nın üst düzey onursal ödülü Bassiona Amorosa Kontrabas Dörtlüsü ile birlikte,
2005 - Uluslararası V. Bucchi Kontrabas yarışmasında (İtalya) üçüncülük.

2010 yılında bünyesine katıldığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın aktif olarak Kontrabas Grup Şefliğini yapmaktadır.

Çalışdığı Orkestralar;
Claudio Abbado’nun daimi şefliğini yaptığı Luzern Festival Orkestrası,
Mahler Oda Orkestrası,
Münih Oda Orkestrası,
Viyana Filarmoni,
Mühih Filarmoni,
Bavyera Radyo Orkestrası
Bamberg Senfoni Orkestrası
Schleswig Holstein Müzik Festival Orkestrası’dır.

Münih Oda Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserlerine solist sanatçı olarak katılmış, Gyula Fekete ve 100. doğum yılında Eduard Tubin’in kontrabas konçertolarının Türkiye’deki ilk seslendirişlerini gerçekleştirmiştir. 2009 yılında İşviçreli besteci Martin Jaggi’nin kontrabas konçertosunun dünyadaki ilk seslendirilişini Münih Oda Orkestrası eşliğinde şef Alexander Liebreich ile gerçekleştirdi. Süddeutscher Zeitung, Münchener Merkur, Münchener TZ, Abendzeitung ve Klassikinfo’dan almış olduğu konser kritikleri ile dikkatleri çekmiştir. Türkiye, Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Kore ve Tayvan, resital ve ustalık sınıfı çalışmalarını sürdürdüğü başlıca ülkelerdir.
Özkaya, 2013 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarında kontrabas öğretim görevlisi olarak görevine Dr. Öğr. Üyesi olarak devam etmekte ve konserlerinde 1852 Cremona yapımı Enrico Ceruti kontrabas ile çalmaktadır.
2017 yılı Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Yaylı Çalğılar Yorumcusu ödülüne layık görülmüştür.


ŞEVKİ KARAYEL, piyano

1976 yılında istanbul’da doğdu. İlk piyano derslerini 5 yaşında Magdalena Rufer Eyüboğlu’dan almaya başlayan Karayel, 1990-1994 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Özen Veziroğlu’nun öğrencisi oldu. 1994’te Doğu Akdeniz ülkeleri Alman liseleri arasında Kahire’de düzenlenen Jugend Musiziert (gençlik müzik yapıyor) Yarışması’nda birincilik, aynı yarışmanın Almanya’da düzenlenen finalinde de büyük Alman piyanist Edwin Fischer adına konulan özel ödülü kazandı.
1995-2002 yılları arasında Almanya’nın Freiburg şehrindeki müzik yüksekokulu’nda Prof. James Avery ve Prof. Dr. Tibor Szasz ile çalıştı. Bu okuldaki eğitimi sırasında bir sömestr boyunca müzik tarihi alanında öğretim görevlisi olarak Türk müziği üzerine seminerler düzenledi. 2002 yılında Freiburg’daki öğrenimini en yüksek derece ile bitirdikten sonra Düsseldorf’da Robert Schumann Müzik Yüksekokulu’nda solistlik bölümüne girip, burada Prof. Barbara Szczepanska ile çalıştı. 2004 yılının haziran ayında bu bölümü de en yüksek derece ile bitiren Şevki Karayel, Almanya’da geçen bu zaman içerisinde çeşitli kurslara katılarak Pavel Gililov, Andras Schiff, Vitaly Margulis, Stefan Arnold, Krzystof Jablonski gibi birçok ünlü müzisyen ile çalışma imkanı buldu.
Başta Türkiye ve Almanya olmak üzere, İtalya, İspanya, Hollanda, Avusturya,İsviçre, Polonya, Hırvatistan, Suriye ve Mısır’da pek çok konser verdi. 1998 yılında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın açtığı yarışmayı kazanarak, bu orkestra ile solist olarak ilk konserini verdi.
2000 yılında Hollanda’da Rotterdam Young Philarmonic Orkestrası ile şef Arie Van Beek yönetiminde bir turneye çıktı. Bu turnenin son konseri Amsterdam’ın dünyaca meşhur konser salonu Concertgebouw’da gerçekleşti. Aynı yıl Junior Chamber International tarafından Türkiye’de 2000 yılı kültürel başarı ödülü’ne layık görüldü.
2004 yılında Bechstein Uluslararası Piyano Yarışması’nda gösterdiği üstün performans dolayısıyla jüri özel “üstün sahne performansı” ödülünü aldı. Ayrıca kendisine Avrupa Kültür Vakfı tarafından 2004 yılı kültür ödülü verildi. 2005 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile solist olarak ilk konserini veren karayel, solistlik kariyerinin yanı sıra eğitmen olarak da genç piyanistlerle kurslar düzenlemek üzere Almanya, Türkiye başta olmak üzere bir çok ülkeye davet edilmektedir.
2007-2015 yılları arasında Düsseldorf’ta Robert Schumann Müzik Yüksek Okulunda öğretim üyesi olarak bulunan Karayel halen İstanbul’da kendi kurduğu Şevki Karayel Piyano Akademisinde ders vermektedir.