La Traviata Operası'ndan Kesitler

LA TRAVIATA OPERASI'NDAN KESİTLER
8 Şubat 2020 Cumartesi, 20.00

Giuseppe Verdi’nin “La Traviata Operası”ndan kesitlere yer verilecek olan bu özel konserde soprano Ayşe Şenoğul, tenor Emrah Sözer, bariton Umut Kosman ve piyanist Hande Uçar 8 Şubat Cumartesi akşamı Mozarthaus’ta müzikseverler ile buluşacaklar.

AYŞE ŞENOĞUL, soprano
EMRAH SÖZER, tenor
UMUT KOSMAN, bariton
HANDE UÇAR, piyanoAYŞE ŞENOĞUL, soprano

1991 yılında İzmir'de doğdu, ilköğrenimini burada tamamladı. 2001-2003 yılları arasında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Çocuk Korosu’nda yer aldı. İzmir Işılay Saygın Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'ni kazandı; burada piyano, viyola ve temel müzik eğitimi aldı. Şan çalışmalarına Şan Pedagogu Sabahat Tekebaş ile başlayan Şenogul, 2009 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı'nı birincilikle kazandı ve İzDOB solist sanatçısı Birgül Su Ariç'in şan öğrencisi oldu.2011 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi ile Alsancak Rotary Kulübü'nün düzenlediği 4. Ulusal Genç Solistler Yarışması'nın üniversite kategorisinde birincilik elde etti. 2012de Avusturya Graz’da düzenlenen 18. Ferruccio Tagliavini Singining Competition’da finalist oldu. Brüksel’de bir resital verdi ve aynı yıl altıncısı düzenlenen 6. Ulusal Genç Solistler Yarışması’nın genç profesyoneller kategorisinde birincilik elde etti ve bu bağlamda Salzburg Landestheatre’dan davet aldı.
Salzburg Gerard Mortier Opera Stüdyosu'na katıldı ve bu program kapsamında Mozart’ın Sihirli Flüt, Verdi’nin Rigoletto, Rodgers’in The Sound of Music gibi eserlerinde rol aldı ve Schubert’in ‪Schubertstrasse 200 adlı küçük operasının ve‬ Hiller’in ‘Das Salzburger Spiel vom Verlorene Sohn’ adlı eserinin Dünya Prömiyerlerinde başrol söyledi. 2015 yılında İKSV ve La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından düzenlenen 8. Leyla Gencer Şan Yarışması'nda Polonya Ulusal Operası Özel Ödülü ve Leyla Gencer Halk Ödülü'nün sahibi oldu. 2015-2016 sezonunda Polonya Ulusal Operası’nda (Theatr Wielky) misafir sanatçı olarak görev yaptı. 44. İstanbul Müzik Festivali'nde Orchestra of the Swan eşliğinde, Tilbe Saran ile Mendellssohn'un Bir Yaz Gecesi Rüyası eserinde solist olarak sahne aldı.
9. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması'nda Şenogul'un seslendirmiş olduğu eserler ikincilik, üçüncülük ve mansiyon ödülleri aldı. 11. D-Marin Klasik Müzik Festivali'nde resital verdi ve Orkestra şefi Gürer Aykal yönetiminde ve Borusan Filarmoni orkestrası eşliğinde 2016-2017 İş Sanat Sezonu açılış konserinde ve 45. İstanbul Müzik Festivali'nde solist olarak yer aldı. 35. Belvedere Şan Yarışması Türkiye ayağında birinci oldu ve Belkıs Aran Onur ödülüne layık görüldü. 2017 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfı Yılın en iyi genç kuşak opera sanatçısı ödülünü aldı.
Soprano Şenogul; Sabahat Tekebaş, Alessandro Misciasci, Wolfgang Götz ve Nicoletta Olivieri'nin özel öğrencisi oldu ve Besteci ve orkestra şefi Selman Ada, Bass Roberto Scandiuzzi, Maestro Giuseppe Sabbatini (Italia Accademia Maria Malibran), Bass-Bariton Wieland Satter, Sylvain Souret, Cyril Cubler, Mezzo Soprano Anna Vandi, Cesare Scarton, Fabio Centanni ve Soprano Renata Scotto (Accademia Nazionale di Santa Cecilia) gibi isimlerin ustalık sınıflarına katılma ve rejisör Amelie Niermayer, Carl Philip von Maldeghem, Andreas Gergen, Michael Bleiziffer ve orkestra şefi Adrian Kelly, Mirga Grazinyte Tyla ve Tuglio Gagliardo, Antonio Pirolli, İbrahim Yazıcı ve Heiko Mathias Förster gibi isimlerle de çalışma fırsatı buldu. İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Mozarteum Orkestrası, Borusan Flarmoni Orkestrası, Olten Filarmoni Orkestrası ve Baden Baden Flarmoni Orkestrası gibi orkestralarla sahne aldı.
2016/2017 sezonu için Münih Operası Genç Artist Programı'na katılmaya hak kazandı.
2019 yılında; dünyaca ünlü Mozarteum Üniversitesi'nde yüksek lisans programından Profesör-Tenor Christoph Strehl, Profesör-orkestra şefi Gernot Sahler ve Profesör-Rejisör Alexander von Pfeil’ın öğrencisi olarak mezun oldu. Şu an İzmir Devlet Opera ve Balesinde solist olarak görev almaktadır.‬‬‬‬‬‬

EMRAH SÖZER, tenor

1984 yılında Mersin’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalından mezun olduktan sonra Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde sanat hayatına başladı.Sanatçı bu kurumda ve başka sanat kurumlarında yurtiçi ve yurtdışı bir çok rol ve eser seslendirdi.
Seslendirdiği başlıca roller ve eserler;
Aşk-ı Memnû(S.ADA) “BEHLÜL”, Ali Baba&40(S.ADA) “Ali Baba” , Macbeth(G.VERDI) “MACDUFF” , La Traviata(G.VERDI) “ALFREDO GERMONT” , Romeo et Juliette(Ch.GOUNOD) “ROMEO”, Die Entführung aus dem Serail(W.A.MOZART) “PEDRILLO”, Idomeneo(W.A.MOZART) “ARBACE” , Tannhäuser(R.WAGNER) “WALTHER” , Arşın Mal alan(Ü.HACIBEYOV) “ESGER” , Die Fledermauß(JOHAN STRAUSS II) “ALFRED” , Şu Çılgın Türkler(Ç.IŞIKÖZLÜ) “MUSTAFA KEMAL” , Ağrı Dağı Efsanesi(Ç.IŞIKÖZLÜ) “MEMO”...
9.Senfoni (L.v.BEETHOVEN) “TENOR SOLO” , Çanakkale Oratoryosu(V.ADIGÖZELOV) “TENOR SOLO”
Il matrimonio Segreto(D.CIMAROSA) “PAOLINO” rolünü Savonlinna Opera Festivali ve Korsholm Müzik Festivali Bünyesinde Finlandiya’da seslendirmiştir.
Köroğlu Operası(Ü.HACIBEYOV) “TELHEK” Rolünü, Bişkek(Kırgızistan), Almaata(Kazakistan), Bakü(Azerbaycan) opera evlerinde seslendirmiştir.
Bişkek,Kırgızistan’da “2. Uluslararası Bulat Minjylkiev Opera Festivali” nde solist olarak sahne aldı.
Kanada’nın Ottawa ve Toronto şehirlerinde konserler verdi.
Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’de , Uluslararası gösteri sanatları merkezinde (Dev Yumurta) Mozart’ın “Die Entführung aus dem Serail” adlı eserinin Çin prömiyerini “Pedrillo” rolünü seslendirerek gerçekleştirdi.
Ayrıca 2015 yılında Tiran,ARNAVUTLUK’ta düzenlenen “Uluslararası Marie Kraja Opera Yarışması” nda finale kaldı. Profesyonel Ses Derneği Şan Yarışmasında da 2009 yılında mansiyon ödülüne layık görülmüştür.
Rutgers, The State University of New Jersey “Mason Gross School of Arts” da tenor Frederick URREY ile çalıştı. Hâlen sanat hayatına Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde devam eden tenor Emrah SÖZER, teknik çalışmalarına “Ankara Devlet Opera ve Balesi” tenorlarından sayın Yunus Emre ÖZORHAN ile devam etmektedir.


UMUT KOSMAN, bariton

Müzik eğitimine sekiz yaşında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Klasik Gitar Anasanat Dalı’nda başlayan Umut Kosman, lisans devresinde aynı okulun Şan-Opera Anasanat Dalı’na geçiş yaparak, 2008 yılında “Şeref” derecesi ile mezun olmuştur. 2007 yılında 5. Genç Sesler Yarışması’nda mansiyon ödülü almaya hak kazanmıştır. Aynı yıl Venedik’te Benedetto Marcello Konservatuvarı’nda Stella Silva ile çalışmıştır. 2013 yılında, 15. Siemens Opera Yarışması’nda ikincilik ödülünü kazanarak, Avusturya’nın Salzburg şehrinde bulunan Mozarteum Müzik Akademisi´nde 6 haftalık eğitim bursu kazanmış ve akademi bünyesinde Tom Krause, Alessandra Althoff ve James Vaughan ile çalışmıştır. Bu süreç içerisinde Mozarteum Müzik Akademisi dersleri haricinde Luca Pisaroni ile çalışmaya başlamıştır. 2013 yılının ağustos ayında, Salzburg Festivali’nin açılış konserlerinden “Genç Yetenekler Konseri”nde yer almıştır. Aynı yıl, Mozarteum Akademisi’nde yapılan Buffo Aria Yarışması’nda ikincilik ödülü kazanmıştır. 2014 Ocak ayında, Bilkent Senfoni Orkestrası ile G. Puccini’nin “La Boheme” Operası’nda solist olarak görev yapmıştır. 2014 yılında Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde W.A.Mozart’ın “Don Giovanni” operasında “Don Giovanni” başrolünü seslendirmesinin yanısıra Carmen ve Rigoletto operaları’nda da solist olarak görev almıştır. Bilkent Konser Salonu, Mozarthaus Ankara Konser Salonu ve Cer-Modern konser salonlarında resitaller vermiştir. 2014-2015 sezonunda, Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde G. Puccini’nin “La Boheme” operasında “Schaunard” rolünü seslendirmiştir. Aynı yıl, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde V.Bellini’nin I Puritani operası’nda “Sir Riccardo Forth” rolünü seslendirmiş ve sezonun devamında W.A.Mozart'ın Don Giovanni Operası'nda "Don Giovanni" rolünü seslendirmiştir. 2015-2016 Sanat Sezonu'nda ise Selman Ada’nın “Ali Baba ve 40" adlı Operası’nda “Kasım” ve “Abdullah” rollerini, G. Verdi’nin La Traviata Operası’nda “Giorgio Germont” rolünü seslendirmiş ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Açılış Gösterisi’nde solist olarak yer almıştır. 25 Kasım 2015 Tarihi’nde Avustralya’nın Canberra şehrinde, 29 Ekim 2016 tarihi’nde, İskoçya’nın Edinburgh şehrinde, 21 Nisan 2017 tarihi’nde ise Kanada’nın Toronro ve Ottawa şehirlerinde konserler vermiştir. 2016- 2017 Sezonunda Samsun Devlet Opera ve Balesi ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Sahneleri’nde G. Bizet’in Carmen operası’nda “Escamillo” rolünü seslendirmiştir.2017-2018 Sanat sezonunda İstanbul Devlet Opera Balesi’nde I. Stravisnky’nin The Rakes Progress operasında “Nick Shadow” rolünü seslendirmiştir. 2018-2019 Sezonunda İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde J. Massenet’in Don Quichotte Operası’nda Sancho rolünü ve S. Rachmaninof’un Aleko Operası’nda Aleko rolünü seslendirecektir. Çalışmalarına 2008 yılından beri Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde misafir solist sanatçı olarak devam etmektedir.

HANDE UÇAR, piyano

Hande Uçar 1990 yılında Ankara'da doğdu. Müzik eğitimine 1996 yılında Aylin Özuğur ile başladı. 1998'de Bilkent Üniversitesi Erken Müzik Eğitimi Programı'na katılan Hande Uçar, 2001 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu, piyano bölümüne kabul edildi ve 2004 yılında buradan birincilik derecesiyle mezun oldu. Mayıs 2004'te, Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü'nün düzenlediği 7.Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması'nda üçüncülük ödülü kazandı. 2007 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi'ni birincilikle bitirdi. Aynı yılın haziran ayında düzenlenen Onay Sanat Genç Yetenekler Güzellemesi'nde finalist oldu. 2007 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde piyano çalışmalarını önce Aylin Özuğur, daha sonra da Gamze Kırtıl ile sürdürdü. Lise ve lisans eğitimi esnasında Andreé Sommer ile solfej, deşifraj ve eşlik çalışmaları yaptı. Aralık 2008'de şef Orhun Orhon yönetimindeki Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile L.v. Beethoven'ın 3. Piyano Konçertosu'nu yorumladı. 2009 Eklisia Yaz Müzik Okulu'nda Gülsin Onay, Emre Elivar, Aleksandar Madzar ve Mischa Dacic ile çalışma fırsatı buldu. Aynı zamanda Robert Roux, Walter Groppenberger, Martin Berkofsky, Hüseyin Sermet, Diane Andersen ve İdil Biret'in masterclass çalışmalarına aktif olarak katıldı.
Lisans üçüncü sınıftan itibaren Prof. Ersin Onay ile çalışmaya başladı. Bu süre boyunca Stiliana Stavreva, Emre Şen, Cem Akçora, Elena Gnezdilova ve Gamze Kırtıl ile oda müziği çalışmaları yapmaya devam etti. 2013 yılının Mayıs ayında, şef Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde F. Liszt'in 'Totentanz' adlı eserini icra etti. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde Prof. Ersin Onay'la sürdürdüğü yüksek lisans eğitimini 2013 yılında tamamlamıştır. Halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde yarı zamanlı öğretim üyesi ve Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde korrepetitör olarak görevini sürdürmektedir.