Sevgililer Günü Konseri “Üç Kadın Bir Aşk”

Sevgililer Günü Konseri
“Üç Kadın Bir Aşk”
14 Şubat 2020, 20.00

Soprano Arzu Gök, klarinetist Belkıs Gizem Güran ve piyanist Aylin Özuğur, sevgililer günü özel konserinde Giacomi Puccini, Franz Lehar, Vialla Lobos ve Turgay Erdener’in eserlerinden derlenen bir program ile 14 Şubat Cuma akşamı sanatseverler ile buluşacaklar..

ARZU GÖK, soprano
BELKIS GİZEM GÜRAN, klarinet
AYLİN ÖZUĞUR YALINIZ, piyano


ARZU GÖK, soprano

1979 İstanbul Kadıköy doğumlu Arzu Gök, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Ortaokul yıllarında Milli Eğitim Bakanlığının Türk Müziği Şan yarışmasına katıldı ve Türkiye birincisi oldu. Lise döneminde Yunanistan Lefkada’da Dünya Uluslararası Müzik Festivalinde sahne aldı. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Almanya Düsselldorf şehrinde Prof. Dr. Ruth Grünhagen’den şan eğitimi aldı. 2004’te Almanya’nın Mainz şehri Devlet Konservatuarı sahne sanatları Opera Şan bölümüne girmeye hak kazandı, Prof Dr. Brenda Roberts’in öğrencisi oldu. Mainz’da okuduğu dönemde birçok konserlere katıldı. 2005’te Köln Musikhochschule Konservatuarında sahne sanatları Opera bölümü ana sanat dalı Şan öğrenime Prof. Josef Protschka ile başladı. 2012 yılında Köln Musikhochschule Konservatuarı’ndan Şan Pedagoğu ve sahne sanatları Opera bölümü Konser şarkıcılığından Yüksek Lisans ile en iyi derece de mezun oldu. Öğrenim dönemini boyunca pek çok müzikallerde ve operalarda solist olarak roller aldı. Damda ki kemancı müzikalinde solist sanatçı olarak Bonn Operasında sahne aldı. 2007’de Köln Operasının koro sınavına girerek Korist olarak yaklaşık 5 yıl temsillerde sahne aldı. Bulunduğu temsiller; Meistersinger, La traviata, Cavalleria Rusticana, Aida, Savaş ve Barış, Samson Et Dalila, Tannhauser. 2009’da Pasta Opera’da solist sanatçı olarak Mimi, Lui, Pamina,Zerlina,Violetta rolleri ile pek çok temsilde sahne aldı. Marcus Stockhausen Orkestrası ile “Doğa ve Sesler konserinde solist olarak katıldı. 2008 yılında Erasmus programı ile İstanbul Üniversitesinde 1 dönem Ayse Sezerman ile şan çalışmalarını sürdürdü. Kinderschutzbund Köln, 2002-2012 yılları arasında Köln Çocuk Eğitim kurumunda müzik öğretmenliği yaptı.

Krite Kanawa, Markus Stockhausen, Eda Moser, Cornelis Witthoef, Judith Lindenbaum ustalık kurslarına katıldı. Almanya da ilk kez prömiyeri yapan Karl Jenkins adlı bestecinin Stabat Mater eserini Stuttgart, Pfafenhofen, Eifel, München, Köln, Hamburg, Krefeld, Bonn, Franfurt, Dortmund, Münih, Essen, Hannover ve daha birçok farklı şehirlerde seslendirdi. 2015 Resital “Baroktan Moderne” Bensberg Ratssaal, Bergisch Gladbach, Almanya’da konser verdi. 2016 Leyla Gencer’i anma Konseri’ ’İstanbul Yel değirmeni kültür merkezi. Türk bestecilerinin vokal eserlerinden seçmeler Konseri İstanbul yel değirmeni kültür merkezi. 2018 Anadolu Üniversitesi AKM salonu Lied Akşamı konseri.30 Mart 2018 Anadolu Üniversitesi AKM salonu TRT Radyo sanatçıları ile Azerbaycan Şarkıları Resital Konser. 21 Nisan 2018 Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim Kültür ve sanat Merkezinde Bizim sesimiz Türk Bestecileri konseri. 18 Mayıs 2018 Anadolu Üniversitesi Anadolu Nefesleri Konseri. 26 Haziran 2018 Almanya Henfenfeld Opernakademie’de Allison Oakes ile Şan Masterclass Programı. 2018 Eskişehir Zübeyde Hanım Kültür merkezi Anadolu nefesleri Konseri. 2018 Ankara Mozarthaus Altı dilde Aşk Şarkıları Konseri. Hatay 2018 Yeni yıl Şarkıları Konseri. 2018 Eskişehir Ergin Orbey Sahnesi Resital Yedi Dilde Aşk şarkıları konseri. 2019 Mart Eskişehir Anadolu Üniversitesi AKM Salonu Dünya Kadınlar Günü Konseri. 2019 Mart Âşık Veysel Anma Konseri Atılım Üniversitesi solist sanatçı. 2019 Mart ‘’Karl Jenkins ‘’Stabat Mater’’ Almanya Krefeld Konseri. 2017 Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı sahne sanatları Şan bölümünde misafir öğretim elemanı olarak görev yapmaktadır. 2015 -2018 halen İstanbul Üniversitesi devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Opera bölümünde Sanatta yeterlilik Doktora eğitimini sürdürmektedir. Arzu Gök, bireysel konser performanslarına ve akademik müzik çalışmalarına da devam etmektedir.

BELKIS GİZEM GÜRAN, klarinet

1991 Eskişehir doğumlu Belkıs Gizem GÜRAN, İlkokul ve Lise öğrenimimi Eskişehir’de tamamladı. Meslek çalgısı olan klarnete 2009 yılında lise son sınıfta başladı. İlk konserini klarinete başladıktan 6 ay kadar sonra Odunpazarı Halk Eğitim Merkezinde 2009 yılında 8 Mart kadınlar gününde gerçekleştirdi. Müziğin yanı sıra Halk dansları alanında da uzun süre faaliyet gösterdi. Eskisehir Odunpazarı Belediyesi Halk Dansları Topluğunda dansçı olarak görev aldı. Toplamda 11 yıllık dans geçmişinde çeşitli yarışmalara katılarak Artvin yöresinde stilize alanda üç bölge birinciliği ve bir Türkiye ikinciliği derecesi aldı. 2010 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet konservatuarı Türk sanat müziği-Temel Bilimler yetenek sınavında başarılı olarak lisans eğitimimi burada tamamladı. Bölüm içerisinde meslek çalgısı olarak klarnet branşı olmaması sebebiyle, eğitime kanun sazı ile devam etti. Lisans eğitimi süresince yalnızca klarnetle değil daire ve bendir sazları ile de konserlerde bulundu. Lisans süresince iki farklı bayan topluluğu ile çalıştı. Ankara’da kurulmuş olan bağlama, bendir, keman, kanun, klarnet sazlarından oluşan “Fasl-ı Nisa” Bayanlar topluluğu ile 2011-2015 yılları arasında Ankara ve ilçelerinde çok sayıda konser ve festivalde görev aldı. 2014 yılında MUAM Halk dansları topluluğu bünyesinde Prag Uluslararası dans festivalinde ülkemizi Halk dansları ve müzik alanında temsil etti. 2015 yılında Kıbrıs’ta üç ayrı konserde klarnet sanatçısı olarak görev aldı. 2015 yılında Gazi üniversitesi Türk Müziği Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Danışman hocası Doç. Dr. Emrah HATİPOĞLU'nun önerisi ile Rauf Yektâ Bey'in “Türk Mûsikîsi Nazariyatı adlı Eseri ve Tahlîli” konulu tez çalışmasını tamamlayarak 2019 yılında mezun oldu. 2008-2009 Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Bayanlar Topluluğu, 2009-2010 Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Türk Sanat Müziği Konser Etkinliği, 2010-2011 Afyon Kocatepe Üniversitesi Bayanlar Topluluğu Konseri, 2010-2011 Afyonkarahisar “Fasl-ı Nazende” Bayanlar Topluluğu, 2011-2012 AKÜ Devlet Konservatuvarı Bayanlar Topluluğu “Lisân-ı Nisâ” Konseri, 2012-2013 Ankara Büyükşehir Belediyesi “Fasl-ı Nisâ” Bayanlar Topluluğu Konser ve Festival Etkinlikleri, 2016 Kıbrıs Türk Sanat Müziği Derneği Kadın Korosu Konseri, 2017-2019 Şehbal Tasavvuf Mûsikîsi Topluluğu Konserlerinde yer aldı. 2017-2018- Eskişehir Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi- Müzik Öğretmeni, 2017-2019- Eskişehir Şehbal Gençlik ve Kültür Merkezi- Türk Mûsikîsi Dersleri/ Koro Şefliği, 2018-2019- Eskişehir Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı Kliniği- Müzik Terapisi ve Uygulamalarında görev aldı. Belkıs Gizem GÜRAN, bireysel konser-etkinlikler, koro şefliği, akademik çalışmalar ve Eskişehir Odunpazarı Halk Eğitim Merkezinde Usta Öğretici olarak görevine devam etmektedir.

AYLİN ÖZUĞUR, piyano

İlköğrenimini Eskişehir'de tamamlayan sanatçı, 1982 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü'nü kazandı. Konservatuvar eğitimi sırasında Prof. Ayşe Savaşır ve Prof. Kamuran Gündemir ile piyano çalıştı. Prof. İlhan Baran ile solfejve armoni, Prof. Ulvi Yücelen'le oda müziği çalıştı. Sonrasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Bölümü'nü kazanarak eğitimine bu üniversitede devam etti. Fakültede Doç. Namık Sultanov ve ünlü Liszt yorumcusu Martin Berkovsky ile piyano çalışmalarına devam etti.1994 yılnda piyano bölümü lisans seviyesinden ''Yüksek Şeref Öğrencisi” olarak mezun oldu. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ndeki öğrenciliği devam ederken, 1992 yılında piyano öğretim görevlisi olarak çalışmaya da başladı. Erken Müzik Eğitimi Birimi'nde birçok öğrenci yetiştirdi. 1995 yılında aynı fakültenin Piyano Bölümü Master derecesini yine Yüksek Şeref Öğrencisi olarak tamamladı. Eğitimi sırsında, 1987-1995 yılları arasında TRT Ankara Radyosu Çocuk ve Gençlik Koroları'nda piyano eşlikçisi olarak çalıştı ve birçok konser ve stüdyo kayıtları yaptı. 1994-2008 yılları arasında Bilkent Müzik Ve Sahne Sanatları-Piyano Ana Sanat dalında piyano öğretim görevlisi olarak çalıştı ve birçok ödüllü öğrenci yetiştirdi. 2000 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün açtığı sınavı kazanarak bu kurumda orkestra sanatçısı ve korrepetitör olarak çalışmaya başladı. 2009-2010 sezonunda İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde korrepetitör olarak çalışırken aynı zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarı'nda piyano dersleri verdi.
Sanatçı, halen Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde korrepetitör olarak çalışmaya devam ederken, birçok düo, solo, oda müziği konserleri yapmakta ve opera lied çalışmalarına devam etmektedir. Bugüne dek Amerika, İngiltere, İspanya, Avusturya, İtalya, Macaristan, Majorka da çeşitli 'master class'lara katılmış, yurt içi ve dışında sayısız resital, eşlik ve oda müziği konserleri yapmış ve opera yarışmalarına eşlikçi olarak katılmıştır.