Arkın Akçagül & Tuna Bilgin Piyano Resitali

Arkın Akçagül & Tuna Bilgin Piyano Resitali
12 Şubat 2020 Çarşamba, 20.00

Mozarthaus 12 Şubat Çarşamba akşamı ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazanan iki genç piyanisti misafir ediyor. Arkın Akçagül ve Tuna Bilgin’in seslendirecekleri Bach’tan Rachmaninoff’a uzanan zengin bir programın yanısıra, Tuna Bilgin’in bir kompozisyonunun da yer alacağı bu konsere siz değerli müzikseverleri bekliyoruz.

PROGRAM:

L.van BEETHOVEN
Piyano Sonata No.27 mi minör

I. Mit Lebhaftigkeit und durchaus mit Empfindung und Ausdruck
II. Nicht zu geschwind und sehr singbar vorgetragen

S. RACHMANINOFF
Etude Op.39 No.9

Arkın Akçagül, piyano

J. S. BACH
Prelüd ve Füg, WTK 2 No.4, BWV 873 do diyez minör

J. HAYDN
Sonat Hob. XVI 52, Mi bemol Majör

I. Allegro
II. Adagio
III. Finale. Presto

S. RACHMANINOFF
Prelüd.Op.32, No.12
Prelüd Op.32 No.10
Prelüd.Op.32 No.12

T. BİLGİN
Piyano Eseri

Tuna Bilgin, piyano


ARKIN AKÇAGÜL

İlk piyano çalışmalarına müziyen olan babası Özgen Akçagül ile başladı.2014 te Dokuz Eylül Devlet Konservatuvarında eğitimine Prof.Şeniz Duru ve Yrd.Doç Demet Eytemiz ile devam etti. Lisede Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesini kazandı ve Prof. Gülnara Aziz'nin sınıfına kabul edildi. Bu sürede Almanya Clara Schumann Piano Competition’da 2.lik, Bulgaristan Heirs Orpheus Piyano Yarışması’nda 3.lük, Bursa Nilüfer Belediyesi Piyano Yarışması’nda 2.lik ve Yamaha Piyano Bursu’nda birincilik ödülleri kazanmıştır. 19 Mayıs’ta İzmir Devlet Senfoni Orkestrasıyla beraber Şef Dağhan Doğu ile solist olarak R. Schumann piyano konçertosunu seslendirmeye hak kazanmıştır ve Gülsin Onay, Emre Elivar, Özgür Aydın, Muhiddin Dürrühoğlu, Gökhan Aybulus, Stanislav Loudenich, Rolf Plagge, Emre Şen, Konrad Ricter, Cyprien Katsaris, Başar Can Kıvrak gibi piyanistlerin masterclasslarına katılmıştır.Sanatçı eğitimine halen Prof. Gülnara Aziz ile devam etmektedir.19 Mayıs seçmelerini kazanarak Agora Piano Quartet olarak 2.Eğirdir ve Ulvi Yücelen Oda Müziği Yarışması’nda 32 yaş kategorisinde 3.lük kazanmıştır. 4.Bilkent Müzik Günleri’nin açılış konserini yapmıştır. Sanatçı eğitimini Prof.Gülnara Aziz ile Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarında devam etmektedir.

TUNA BİLGİN

2003’te İzmir’de doğdu. 7 yaşında Doç.Cemile Cabbarova ile piyano derslerine başladı. 2013’te Bilkent Müzik Hazırlık Orta Okulu’nun sınavlarını geçti ve Prof.Gülnara Aziz’in sınıfına kabul edildi. Uludağ Üniversitesi, İzmir AASSM, İzmir Sanat, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Erimtan Müzesi, Mozart’lara, Eskişehir Opera Binası gibi yerlerde konser verdi. Bilkent 30.Yıl Festivali, Antalya Piyano Festivali, Gümüşlük Müzik Festivali, Burdur Genç Yetenekler Müzik Festivali, Bilkent Piyano Festivali gibi festivallerde yer aldı. Ünlü piyanist Mira Jevtich ve şef Valery Gergiev’in organizatör olduğu Mariinsky Festivali’nde resital verdi. Şef İbrahim Yazıcı ile DESO, Şef Rüstem Rahmedov ile BGSO, Şef Işın Metin ile EBBSO ile solist olarak, Şef Rüstem Rahmedov ile BGSO ve Şef Nil Venditti ile BSO ile orkestra üyesi olarak konser verdi. 2013’te 1.Ulusal Mozart Akademi Piyano Yarışması’nda 1.lik, 2015’te 1.Ulusal Adnan Saygun Piyano Yarışması’nda 1.lik ve Saygun Özel Ödülü, 2017’de Gümüşlük Müzik Festivali 4.Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması’nda 1.lik ve Saygun Yorumcusu Ödülü, 2019’da 1.Uluslararası Adana Rhapsody Piyano Yarışması’nda 1.lik ve 2019’te Uluslararası Orbetello Piyano Yarışması’nda Junior Kategorisinde 3.lük kazandı. Cyprien Katsaris, Konrad Richter, Stanislav Ioudenitch, Jura Margulis, Hüseyin Sermet, Gülsin Onay, Jean Bernard Pommier, Laszlo Borbely gibi piyanistlerin ustalık sınıflarına katıldı. Eğitimine Bilkent MSSL’de devam etmektedir. Ülkemin Akbaş ile kompozisyon çalışmaktadır.