Mozart Gecesi “Aryalar ve Düetler”

Şan Resitali
Mozart Gecesi “Aryalar ve Düetler”
23 Şubat 2020 Pazar, 18.30

Soprano Tülay Uyar Hatip’in Anadolu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi Opera Bölümü lisans ve yüksek lisans öğrencileri W.A.Mozart’ın görkemli operalarına ait bir repertuvar ile 23 Şubat Pazar Akşamı Mozarthaus’ta klasik müzikseverler ile buluşuyor..


DUHA ALKAN, soprano
PELİN ÖLÜÇ, soprano
ZEYNEP ERÖKSÜZ, mezzo-soprano
ANIL ASLAN, tenor
İNAN ÖZER, bariton
ÖZGÜR SELİM GÜLDER, bariton

AYLİN ÖZUĞUR YALINIZ, piyano


Program:

WOLFGANG AMADEUS MOZART
(1756-1791)

LE NOZZE DI FIGARO
Susanna’nın aryası “Un moto di gioia” - Pelin Ölüç
Susanna-Rosina duettino “Sull’aria” - Pelin Ölüç-Duha Alkan
Cherubino “Non so piu cosa son faccio” - Zeynep Eröksüz

COSI FAN TUTTE
Despina’nın aryası “Una donna quindici anni” - Duha Alkan
Trio “Soave il vento” - Duha Alkan-Zeynep Eröksüz-Özgür Selim Gülder

SİHİRLİ FLÜT
Monostatos’un aryası “Alles fühlt der Liebe Freuden” - Anıl Aslan
Papageno’nun aryası “Ein Madchen oder Weibchen” - İnan Özer
Papageno-Papagena duet - Pelin Ölüç-İnan Özer


DON GIOVANNI
Leporello’nun aryası “Madamina, il cataloque e questo” - Özgür Selim Gülder
Zerlina’nın aryası “Batti, batti o bel Masetto” - Pelin Ölüç
Don Giovanni- Zerlina duet “La ci darem la mano” - Duha Alkan-Özgür Selim Gülder


DIE ENTFÜHRUNG AUS DEM SERAIL
Quartett: "Ach, Belmonte! Ach, mein Leben!"
“Singt dem großen Bassa Lieder”
TÜLAY UYAR HATİP
SOPRANO

Bilkent Üniversitesi MSSF Opera bölümünden Devlet Sanatçısı Suna Korad’ın öğrencisi olarak birincilikle mezun olan sanatçı, Viyana Müzik Akademisi’nde, Avusturya Hükümeti’nin bursuyla Erasmus programı ile eğitimine devam etmiş, 2003 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmış ve sanatta Yeterlilik programını İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tamamlamıştır. 2004 yılında Siemens Opera Yarışması’nda ikincilik ödülü alan sanatçı, 2009-2011 yıllarında Londra’da Royal Opera House’da orkestra şefi ve vokal koçu Richard Hetherington ve şan pedagogu Soprano Elisabeth Connell ile çalışmıştır. Sanatçı, uluslararası Schleswig-Holstein Müzik Festivali’nde Prof.Gerd Uecker; Salzburg Mozarteum Akademi’de Kurt Widmer, Edda Moser ve Patricia Wise; İtalya Montepulciano’da European Academy’de Edda Moser; Avusturya’da Stift Altenburg’da Renate Holm’un masterclass’larına katılmıştır.

2003 yılından itibaren İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı olarak görev yapan Tülay Uyar Hatip, akademik kariyerinde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera ve Müzikal bölümünde 7 yıl öğretim görevlisi olarak görev yapmış, Anadolu Üniversitesi opera anasanat dalı başkanlığı yapmış ve Eylül 2018’de Doçent unvanı kazanmıştır. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde, ‘The Turn of the Screw’ operasında Governess, ‘Midas’ın Kulakları’ operasında Ay Tanrıçası, Julius Ceaser operası’nda ‘Cleopatra’, ‘Batı Yakasının Hikayesi’ müzikalinde Maria, ‘Fantastik’ müzikalinde Luisa rolünü oynamış, birçok kez solist olarak IDOB ile aryalar konserlerinde yer almasının dışında, IDOB ile 5 kez 9.Senfoni söylemiştir. Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde Mozart’ın ‘Cosi Fan Tutte’ operasında Despina, La Boheme Operası’nda ‘Musetta’, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda, ‘Aşk-ı Memnu’ operasında Bihter, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda ‘Leyla ile Mecnun’ operetinde Leyla rolleri oynadığı diğer eserler arasındadır.

İstanbul, Antalya, Çukurova, Bursa, İzmir Devlet Senfoni Orkestraları, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Eskişehir Anadolu Senfoni Orkestrası, Eskisehir Belediye Orkestrası ve Cemal Reşit Rey Senfoni orkestraları ile 9.Senfoni, Mahler 4 ve aryalar konserlerinde solist olarak bir çok kez konserler veren sanatçı, içlerinde Viyana Wiener Konzerthaus, Londra Wigmore Hall, Köln Konzerthaus, Dublin ve Finland Hall gibi önemli konser salonlarının da bulunduğu 35 ülkede konserler vermiştir. Sanatçı son olarak Oxford’da Abingdon Senfoni ile Dvorak Stabat Mater seslendirmiştir.

2003 yılından beri Walt Disney için seslendirme yapan ve seslendirdiği karakterler arasında Pocahontas, Deniz Kızı, Uyuyan Güzel, Cinderella gibi bir çok başrol karakter olan sanatçı, 2003 yılında MEB’e bağlı özel müzik okulu kurmuş ve 16 yıl yönetmiştir. Evli ve 1 çocuk annesidir.


AYLİN ÖZUĞUR YALINIZ, piyano

İlköğrenimini Eskişehir'de tamamlayan sanatçı, 1982 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü'nü kazandı. Konservatuvar eğitimi sırasında Prof. Ayşe Savaşır ve Prof. Kamuran Gündemir ile piyano çalıştı. Prof. İlhan Baran ile solfejve armoni, Prof. Ulvi Yücelen'le oda müziği çalıştı. Sonrasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Bölümü'nü kazanarak eğitimine bu üniversitede devam etti. Fakültede Doç. Namık Sultanov ve ünlü Liszt yorumcusu Martin Berkovsky ile piyano çalışmalarına devam etti.1994 yılnda piyano bölümü lisans seviyesinden ''Yüksek Şeref Öğrencisi” olarak mezun oldu. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ndeki öğrenciliği devam ederken, 1992 yılında piyano öğretim görevlisi olarak çalışmaya da başladı. Erken Müzik Eğitimi Birimi'nde birçok öğrenci yetiştirdi. 1995 yılında aynı fakültenin Piyano Bölümü Master derecesini yine Yüksek Şeref Öğrencisi olarak tamamladı. Eğitimi sırsında, 1987-1995 yılları arasında TRT Ankara Radyosu Çocuk ve Gençlik Koroları'nda piyano eşlikçisi olarak çalıştı ve birçok konser ve stüdyo kayıtları yaptı. 1994-2008 yılları arasında Bilkent Müzik Ve Sahne Sanatları-Piyano Ana Sanat dalında piyano öğretim görevlisi olarak çalıştı ve birçok ödüllü öğrenci yetiştirdi. 2000 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün açtığı sınavı kazanarak bu kurumda orkestra sanatçısı ve korrepetitör olarak çalışmaya başladı. 2009-2010 sezonunda İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde korrepetitör olarak çalışırken aynı zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarı'nda piyano dersleri verdi.
Sanatçı, halen Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde korrepetitör olarak çalışmaya devam ederken, birçok düo, solo, oda müziği konserleri yapmakta ve opera lied çalışmalarına devam etmektedir. Bugüne dek Amerika, İngiltere, İspanya, Avusturya, İtalya, Macaristan, Majorka da çeşitli 'master class'lara katılmış, yurt içi ve dışında sayısız resital, eşlik ve oda müziği konserleri yapmış ve opera yarışmalarına eşlikçi olarak katılmıştır.