Elif Yavuztürk & Robert Seidel Lied Akşamı

Elif Yavuztürk & Robert Seidel
Lied Akşamı
26 Şubat 2020 Çarşamba, 20.00

Elif Yavuztürk ve Robert Seidel, Klasik Dönem’den 20. Yüzyıl geç romantik müziğine uzanan, lied ve romanslardan derlenen zengin bir program ile 26 Şubat Çarşamba Akşamı Mozarthaus’ta klasik müzikseverler ile buluşacak.

ELİF YAVUZTÜRK, soprano
ROBERT SEIDEL, piyano

PROGRAM

W. A. MOZART
Dans un bois solitaire
Als luise die briefe ihres ungetreuen Liebhabers verbrannte

F. SCHUBERT
Die Krähe
Die junge Nonne

R. SCHUMANN
Der Nussbaum
Widmung

R. WAGNER
Der Engel
Träume

J. BRAHMS
Von ewiger Liebe

H. WOLF
Das verlassene Mägdlein
Verborgenheit

P. I. TCHAIKOVSKY
Ninni
Zabyt' tak skoro

S. RACHMANINOFF
Son
Zdes' Khorosho
Ne poi krasavitsa


ELİF YAVUZTÜRK, soprano

1976 Ankara doğumlu olan Elif Yavuztürk, 1998 yılında ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü yüksek şeref derecesiyle bitirdi. Elif, 2004 yılından itibaren şan çalışmalarını sürdürmektedir. 2008 yılından başlayarak Johan Botka ile lirik spinto soprano repertuvarını çalışmıştır. 2012 yılında Başkent Üniversitesi'nde opera sanat dalında performans yüksek lisansını Mustafa Yurdakul ile yüksek şeref derecesiyle tamamlamıştır. Antonio Marcenò, Burak Bilgili, Vincenzo la Scola, Marina Krilovici ve Helge Dorsch ile ustalık sınıflarına katılmış ve özel çalışmalar yapmıştır. Yurtdışında konserler vermiştir. Roma ve Siena'da Pagliaccio operasında Nedda, La Boheme operasında Mimì rollerini icra etmiştir. Çalışmalarını Ankara Çoksesli Müzik Derneği bünyesinde sürdürmektedir.

ROBERT SEIDEL, piyano

1965 yılında güney Almanya’daki Konstanz kentinde doğan SEIDEL 11 yaşında piyanoya başlamış, 14 yaşında Konstanz Konservatvarı’na kabul edilerek Hilde UNGLAUB ile piyano çalışmış ve piyano eğitiminin yanı sıra armoni ve kontrpuan dersleri de almıştır. Konservatuvar eğitimiyle birlikte Überlingen’de bulunan Waldorfschule’de (Rudolf Steiner Okulu) normal okul eğitimini sürdürürken, bir yandan da halka açık konserler verme fırsatı bulmuştur. Waldorfschule’den mezun olduktan sonra Freiburg Müzik Yüksek Okulu’na kabul edilerek, Reinhard BUHROW ile piyano, Hans HÖVELMANN ile şeflik, Richard Reiss ile şan ve Anita HOFFMANN ile teori çalışarak, özellikle oda müziği ve korrepetisyon alanında büyük başarı elde etmiştir. “Die religiöse Musik der Türken” (Türklerde Dini Müzik( konulu tez ile yüksek lisans derecesi almıştır. SEIDEL müzik öğreniminden sonra Konstanz Üniversitesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans öğrenimini tamamlayarak 1993 yılında Ankara’ya yerleşmiş, 1994-95 yılları arasında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda piyano dersleri vermiştir. 2000 yılından itibaren H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı‘nda Opera Anasanat Dalı bölünümünde yabancı uzman olarak görev yapmaktadır. Kendisi Brezilya ve Arjantin’de master class ve solo konserler vermiş, 2010’da II. Antalya Uluslararası Koro Festivali’nde jüri üyeliği yapmış, 2017-18’de TRT Radyo 3’te Armonik Tablolar programı sürekli yayın ve konuğu olmuş ve birçok yayına piyanist olarak katılmıştır.